Mladi Španec David De Gea je star šele 25 let, a ima za sabo že zavidanja vredno kariero. Drži se ga naziv zvezdnika Rdečih vragov iz Manchestra, a ne cenijo ga samo domači navijači. Občudovanje celotne nogometne javnosti si je prislužil s konstantnimi predstavami, ki so nemalo nasprotnikovih napadalcev spravljale ob pamet. Ta teden si bomo Pod lupo ogledali kakšno pot je morala španska hobotnica prehoditi, da lahko sedaj uživa v soju žarometov Old Trafforda.
Preko šolske ekipe v nogometni klub
David de Gea Quintana se je rodil 7. novembra 1990 v španski prestolnici, odraščal pa je v vasici na obrobju Madrida, imenovani Illescas. Nogometno pot je začel pri šolski nogometni ekipi, kjer sprva ni bil vratar. Kaj kmalu pa je našel svoje poslanstvo med vratnicama ter se star le 9 let odločil, da zavzame mesto vratarja. Odločitev se je izkazala za pravilno, saj ga je pri njegovih 13. letih odkril tedanji trener mladinskih selekcij Atletico Mardida ter ga nato tudi zvabil v svoje moštvo. Zanimiv je način s katerim je trener Juan Luis Martin prepričal klub, da v svoje vrste sprejmejo nadobudnega vratarja. Martin je namreč klubu lagal, da se za De Geo zanima še en španski klub Rayo Vallecano, zato se je Diego Diaz Garrido, bivši vratar Atletica in tedanji trenerjev vratarjev, odpravil na enega izmed Davidovih treningov in si ga pobližje ogledal. Nad videnim je bil očitno zadovoljen, saj je De Geo nemudoma vzel pod svoje okrilje. Leta so minevala in David je uspešno napredoval skozi mladinske selekcije Atletica, ob tem pa tudi uspešno branil barve nacionalne ekipe. S svojimi soigralci je leta 2007 osvojil evropsko prvenstvo do 17 let ter nato zaigral še v finalu svetovnega prvenstva, kjer pa so Španci po enajstmetrovkah izgubili proti Nigeriji.
V polnoletnost s profesionalno pogodbo
Pisalo se je leto 2008, ko je takrat sicer še 17. letni David prejel prvo profesionalno pogodbo. Ta ga je v Madridu zadržala do leta 2011. Verjetno je takrat dobil tudi uradno potrditev, da je dovolj dober, da se v življenju lahko preživlja z nogometom. Dve sezoni je nato preživel v drugi ekipi Rojiblancosov, ki je bila članica tretje španske lige. Poleti leta 2009 bi se lahko De Gea začasno poslovil od stadiona Vincente Calderon, saj sta na naslov Atletov prišli dve ponudbi za posojo, in sicer s strani Numancie in angleškega Queens Park Rangersa. Športni direktor rdeče-belih Jesus Garcia Pitarch je želel vratarja poslati na posojo v Numancio, a se De Gea z odločitvijo ni strinjal ter je ponudbo zavrnil. Poteza De Gee je Pitarcha dodobra ujezila, kar je izkazal s kaznovanjem tedaj 19-letnega Davida. Kazen, ki mu je bila izrečena je bila izolacija v procesu treninga. Tako je moral nekaj časa trenirati sam, kar pa se je izkazalo za posrečeno odločitev. Po nekaj tednih treniranja v osami ga je glavni trener Atletica povabil na trening s prvo ekipo in tako močno dvignil nekoliko načeto samozavest Španca. Postal je tretja izbira vratarja, kar je bila dovolj velika vloga, da so Španci zavrnili še ponudbo Wigan Athletica, ki je želel zvabiti vratarja v svoje vrste.
Debi med elito
Prvi vratar Atletica Sergio Asenjo se je med svetovnim prvenstvom U-20 poškodoval, zato je trener ukrepal in v postavo uvrstil 18-letnega Davida, ki je bil vpoklican kot menjava za sicer drugega vratarja Roberta. A usoda je želela, da se je na eni izmed tekem Lige prvakov poškodoval še Roberto. Napočil je čas, da v igro vstopi tretji vratar David De Gea, ki je tako pri vsega 18 letih nastopil v elitni Ligi prvakov. Prvi vtis ni bil najboljši, saj je Španec v izdihljajih tekme prejel dva zadetka. Le tri dni kasneje pa je De Gea debitiral še v La Ligi, saj se poškodbi prvih dveh vratarjev še nista zacelili. Tudi na tej tekmi sprva ni kazalo najbolje, saj je David zakrivil enajstmetrovko, a se le nekaj trenutkov za tem iz bedaka prelevil v junaka, saj je strel nasprotnika obranil in tako pomagal ekipi do zmage z 2-1 proti Realu iz Zaragoze. Svoj debi na domačem Vincete Calderonu je opisal kot uresničitev otroških sanj. S svojimi predstavami in svojo mladostjo pa je postal izredno zanimiv za Rdeče vrage, ki so v njem videli zamenjavo za tedanjega vratarja Edwina van den Sarja. A s prestopom na koncu ni bilo nič, saj je David le nekaj dni kasneje podaljšal pogodbo s takratnjim delodajalcem vse do leta 2013.
Atlete iz Madrida je nato prevzel novi trener Quique Sánchez Flores, ki je po nekaj hujših napakah Asenja, kot številko 1 izbral De Geo. Tako je David redno dobival priložnost v La Ligi, osemkrat pa je nastopil tudi v Ligi Evropa, katero so Rojiblancosi, tudi s pomočjo De Gee, osvojili. Napadalec rdeče-belih Diego Furlan je bil po zmagi poln hvale na račun mladega vratarja: “De Gea je pri 19 letih dovolj dober, da igra na najvišjem nivoju. S svojo konstantnostjo vliva prepotrebno samozavest med soigralce.” Začetek nove sezone je že takoj na začetku nagradil Špance, saj so z De Geo v vratih osvojili Super pokal. Ob vodstvu 2-0 proti Interju je David v 90. minuti obranil strel z bele točke in tako do konca tekme ohranil svojo mrežo nedotaknjeno. Septembra 2010 pa je na tekmo med Atleticom in Valencio prišel prav poseben gledalec. Sir Alex Ferguson je izpustil tekmo svojega Manchester Uniteda, saj si je De Geo v akciji želel videti na lastne oči. Sledile so druge tekme med njimi tudi madridski derbi, kjer je svoje delo mladi vratar opravil brezhibno in bil za svojo predstavo pohvaljen tudi s strani starejšega kolega Ikerja Casillasa. Dejal je, da je Španija lahko srečna, da imajo take vratarje ter da se bo De Gea kmalu boril za njegovo mesto v španski reprezentanci.
Menjava lige
Skozi celotno sezono 2010/11 so govorice o prestopu De Gee k Rdečim vragom postajale vse glasnejše. Ob naznanitvi upokojitve Van den Sarja pa je Ferguson napovedal, da je De Gea glavna tarča prestopnega roka. Kljub naznanitvi opravljenega posla s strani Uniteda pa je De Gea govorice zavrnil in povedal, da bo odločitev sprejel šele po Evropskem prvenstvu U-21. Morda je pri odločitvi pomagala tudi osvojitev prvenstva, a dejstvo je, da je De Gea 29. junija za 17,8 milijona funtov prestopil k klubu z Old Trafforda in s tem podrl rekord angleške lige, kar se tiče odškodnine plačane za vratarja. Navijači so prestop izkoristili za primerjavo bivšega in bodočega vratarja in De Gei nadeli vzdevek Van Den Gea, kar je seveda skovanka iz priimkov obeh čuvajev mreže. Mnenje o svoji menjavi je podal tudi Edwin van den Sar, ki je dejal, da ima De Gea vse predispozicije, da postane eden najboljših vratarjev za prihajajočih 10 let.
Debi na uradni tekmi je De Gea odigral na tekmi Community Shielda, kjer so rdeči iz Manchestra slavili proti mestnim tekmecem. Prvo tekmo na zelenicah Premier League pa je odigral proti West Bromu in bil takoj deležen kritik, saj ni uspel obraniti poskusa Shanea Longa. Kritike je nekoliko umiril trener Manchester Uniteda, ki je dejal, da so napake del procesa učenja. Krivulja pa se je nato hitro obrnila navzgor, najprej s prvo ohranjeno nedotaknjeno mrežo proti Tottenhamu, nato pa z obranjeno 11-metrovko Robinu Van Persiu ob zmagi Manchester Uniteda s kar 8-2 proti gorečemu rivalu Arsenalu. Svojo visoko odškodnino je vratar upravičeval iz tekme v tekmo in tako navduševal gledalce, ki so že zdavnaj pozabili na slab začetek. Vse lepo pa se mora enkrat končati in tudi izjemni uvod v sezono za Davida De Geo se je. Oktobra sta se v Teatru sanj pomerili ekipi iz Manchestra, City pa je domov odnesel vse tri točke. A kot da to ne bi bilo dovolj, so meščani v gosteh zmagal s 6-1 in Rdečim vragom zadal najhujši domači poraz po letu 1930. Sledila je tekma z Blackburn Roversi, ki so jo prav tako izgubili, tokrat s 3 proti 2, a mediji so krivdo za poraz našli v Davidu, očitali so mu, da je imel preveč težav pri izbijanju predložka iz katerega so domačini kasneje zadeli. De Gea je na vprašanja medijev o njegovih težavah odgovoril: » Vsakemu vratarju se na vsake toliko pripeti napaka in noben izmed nas ne uživa, ko se mu pripetijo. V klubu imam namen ostati mnogo let in doseči, oziroma preseči, zapuščino Edwina.« Po težavah, ki jih je imel David, je mesto v začetni enajsterici dobil rezervni vratar Lindegaard, a se nato poškodoval ter tako mesto prepustil De Gei. Očitno pa je bil počitek vse kar je Španec potreboval, saj je po povratku v prvo postavo branil na 19. tekmah in na kar 8. ohranil mrežo nedotaknjeno. Sezono je končal na visokem nivoju, a nato kasneje priznal, da je med samo sezono celo razmišljal o odhodu, saj se mu je zdelo prilagajanje na Anglijo pretežko.
Nesporna številka ena
Zaradi udeležbe olimpijskih iger v Londonu je David zamudil predtekmovalne priprave moštva, a se kljub temu ob povratku vrnil med vratnici kot prvi vratar. Sezono so začeli s tekmo proti Evertonu, ki so jo kljub neverjetnim obrambam Davida izgubili. De Gea pa se je kasneje znova znašel na tapeti kritikov, še posebej glasen je bil Gary Neville, ki je vratarja obsodil za napako v 93. minuti tekme med Manchester Unitedom in Tottenhamom. Legenda Manchester Uniteda je dejala: » Moraš se naučiti na grd način in on se uči v nepopustljivem okolju. Nekateri imajo teorijo, da je rešil tekmo z dvemi, tremi dobrimi obrambami, a to je le izguba časa. Če braniš v takem klubu si ne moreš privoščiti dobro braniti 92 minut in pol, nato pa v 93. minuti narediti tako napako.« V bran Špancu je stopil Sir Alex Ferguson, ki je kritike označil za idiote. 11 nedotaknjenih mrež je zadostovalo, da je bil David na koncu sezone uvrščen v najboljšo enajsterico sezone Premier League. A to ni bila najpomembnejše nagrada tisto sezono, saj je Manchester United sezono končal zmagoslavno, z 11 točkami naskoka so osvojili angleško ligo. Nova sezona in nova lovorika. Že na začetku sezone so osvojili Community Shield z zmago nad Wigan Athleticom. Sledila je tekma s Sunderlandom, kjer je Španec mojstrsko obranil strel Giaccherinija. Z obrambo pa je navdušil svojega idola Petra Schmeichela, ki je obrambo označil za eno najlepših, kar jih je videl v angleški ligi. Poln hvale na račun obrambe je bil tudi David Moyes, tedanji trener Manchester Uniteda, ki je obrambo označil za prelomno točko v tekmi, katero so Rdeči vragi po zaostanku z 1-0 obrnili v svojo korist in na koncu slavili z 2-1.
Visokorasli Španec je 1. decembra 2014 dosegel mejnik, ki ga ne doseže vsak. Za Rdeče vrage je v vratih stal že na 100. tekmi in se tako vpisal v zgodovino kluba. Kritiki so bili stalno v preži za novimi napakami De Gee in svojo priložnost so dočakali po tekmi polfinala ligaškega pokala, kjer je David prejel zadetek po jalovem strelu Bardsleyja. V bran sonarodnjaku je stopil Juan Mata, ki je sposobnosti De Gee pohvalil: “Ima zelo veliko zaupanje vase, kar je izjemno pomembna vrlina. Ne pusti, da bi nanj karkoli vplivalo. Ko stori napako, se zave, da jo je storil, a ne pusti, da bi nanj pustila globlji pečat. Napako vzame kot sredstvo učenja ter tako zagotovi, da se mu enaka napaka ne ponovi še enkrat.” Na nove kritike je Španec odgovoril na najboljši možen način, z novimi spektakularnimi obrambami, še posebej vrhunska je bila obramba na tekmi z Olympiacosom, kjer mu je uspela tako imenovana dvojna obramba, ki so jo po tekmi opisali kot obrambo, ki je kljubovala vsem zakonom fizike in psihologije. Odlične predstave med vratnicama so kljubovale, da je bil Španec na koncu sezone izglasovan za igralca sezone tako s strani soigralcev kot s strani navijačev.
Nov šef stroke
Nova sezona je prinesla spremembo na trenerskem stolčku, ki ga je zasedel izkušeni Nizozemec Louis van Gaal, a na mesto De Gee v ekipi to ni vplivalo. Ostal je številka ena in svojo vlogo iz tekme v tekmo bolj upravičeval. Posebno se je izkazal na dvoboju z Evertonom, kjer je obranil 11-metrovko Leightonu Bainseu in tako postal pri vratar, ki mu je to uspelo, saj je Baines dotlej zadel vseh 14 poskusov z bele točke. Po še nekaj ključnih obrambah na tekmah proti Evertonu, West Bromu in Chelsea-u je David prejel nagrado za najboljšega igralca Manchester Uniteda v mesecu oktobru. Hvale na njegov račun so kar deževale, tudi s strani Van Gaala, ki je bil vesel, da je bil v slabi sezoni kluba vsaj De Gea konstanten v svoji vrhunskosti. Zaradi slabše sezone Manchester Uniteda pa so postajale vedno glasnejše govorice o odhodu Španca, a Peter Schmeichel in Gary Neville sta vratarja nagovarjala k podaljšanju pogodbe. Novo potrdilo o dobri sezoni je David prejel z imenovanjem v ožji izbor igralcev za igralca leta in mladega igralca leta v Premier League. Na Špančevo žalost ni prejel nobene izmed nagrad, saj sta ga premagala Eden Hazard in Harry Kane. De Gea se je moral zadovoljiti z vnovičnim imenovanjem za najboljšega Rdečega vraga po izboru soigralcev in navijačev.
Prestopna komedija
Govorice o prestopu v vrste Reala iz Madrida so postajale vse glasnejše in vse je že kazalo na to, da se bo De Gea tudi dokončno preselil, a so se v urejanje prestopa prikradle administrativne težave. Dokumenti, ki bi jih morala španska nogometna zveza prejeti do polnoči zadnjega prestopnega dne, so prispeli pol ure prepozno, po nekaterih podatkih pa dokumenti sploh niso prispeli. Prestop je tako padel v vodo, De Gea, ki si je sicer neizmerno želel v Madrid, pa je bil primoran ostati v Manchester Unitedu. Tako je zamudil priložnost igranja na Santiago Bernabeu poleg tega pa ostal še brez 175 tisoč funtov tedenske plače, kolikor bi zaslužil, če bi se vrnil v Španijo. A kot da to ne bi bilo dovolj je bil De Gea s strani Van Gaala v začetku nove sezone poslan na tribuno, saj se Nizozemcu ni zdel dovolj zbran za igranje. Začasno je številko ena v ekipi dobil Sergio Romero, nad katerim je bil Van Gaal sprva zelo navdušen. Romerove predstave pa so postajale vse slabše in Van Gaal je bil prisiljen v postavo znova uvrstiti Španca, ki je priložnost zgrabil z obema rokama. 11. septembra je David podpisal novo 4 letno pogodbo z možnostjo podaljšanja za dodatno leto in tako dokazal, da je še vedno osredotočen na branjenje vrat na Old Traffordu. Sezona se zaključuje in šest kol do konca ima 25-letnik na svojem računu 12 tako imenovanih »clean sheetov«, kar ga uvršča na tretje mesto med vratarji Premier League.
Kakšna bo usoda mladega Španca, ki je trenutno ocenjen na 26,2 milijona funtov, bomo videli. Bliža se prestopni rok v katerem bi lahko zapustil domače gnezdo in odletel drugam, a dejstvo je, da se Madridčani zanj ne zanimajo več tako zavzeto, predvsem po zaslugi odličnih predstav njihovega vratarja Navasa. Prestopni rok se začne 1. julija ter traja do 1. septembra in v tem času bomo vsi pozorno spremljali dogajanje okoli mladega vratarja.